Câştigătorii „International Fine Art Photography” 2013 | FOTO

Competiţia „International Fine Art Photography” (Grand Prix de la Découverte) şi-a desemnat câştigătorii ediţiei din acest an, după o selecţie între peste 5.000 de fotografii venite din 82 de ţări

Imaginile au fost triate în şapte categorii – Abstract, Peisaj Urbanistic / Arhitectură, Experimental, Peisaj / Peisaj Marin / Natură, Oameni / Portrete, Fotografie Stradală / Documentar şi Natură Moartă.

Fotografia care surprinde un bărbat în zăpadă în timp ce hrăneşte lebede – intens distribuită pe Internet în timpul anului – este realizată de Marcin Ryczek (Polonia) şi a câştigat premiul I lacategoria Peisaj / Peisaj Marin / Natură.

Fotografiile celor şapte mari câştigători, precum şi ale altor 37 de finalişti ai competiţiei, au fost expuse, până pe 11 Noiembrie, la Salon de la Photo din Paris.

International Fine Art Photography | 2013

Abstract

Locul I„The Inner Invisible” | Simona Bonanno, Italia

The Inner Invisible

Locul II„Demolition” | Brut Carniollus, Slovenia

Demolition

Locul III„Water No.10” | Bruna Stude, SUA

Water

Menţiune Onorabilă„Hesitation” | Samuel Feron, Franţa

Hesitation

Peisaj Urbanistic / Arhitectură

Locul I„Multiexpo 2” | Frank Machalowski, Germania

Multiexpo 2

Locul II„Framed House” | Rob Stephenson, SUA

Framed House

Locul III„Playground #3” | Shinya Ichikawa, Japonia

playground

Menţiune Onorabilă„Abstracture 01” | Sandro Tedde, Italia

Abstracture

Experimental

Locul I„Running to the Edge” | Julia Borissova, Rusia

Running to the Edge

Locul II„Pig” | Edgar Verhoeven, Olanda

Pig

Locul III„Ophelia” | Renée Munn, Canada

Ophelia

Menţiune Onorabilă„Running with the Fairies” | Külli Sparre, Estonia

Fairies

Peisaj / Peisaj Marin / Natură

Locul I„A Man Feeding Swans in the Snow” | Marcin Ryczek, Polonia

swans

Locul II„Kelp and Fish Over Sandscape” | Robin Robinson, SUA

Kelp

Locul III„Egret” | Dennis Ramos, SUA

Egret

Oameni / Portrete

Locul I„No Title”, Family Ties | Maria Garcia, Peru

No Title

Locul II„The Forest Has Eyes 1” | Ricardo Abrahao, Franţa / Brazilia

Forest

Locul III„Jasmine’s Odyssey” | Wendy Sacks, SUA

Odyssey

Fotografie Stradală / Documentar

Locul I„Bather #5”, din seria Bathers, Ucraina | Richard Ansett, Marea Britanie

Bather 5

Locul II„Long Way Home” | Adam Tan, Malaezia

Long Way Home

Locul III„Soar” | Souvid Datta, Marea Britanie

soar

Natură Moartă

Locul I„Globe de Mariée 2” | Carole Suety, Marea Britanie

Globe

Locul II„Black Bird” | Natasha Hemsley, Marea Britanie

Blackbird

Locul III„Roses and Redwood” | David Wolf, SUA

Roses

Menţiune Onorabilă„Angel’s Trumpet #1” | Diane Kaye, SUA

Trumpet

 

Lista completă a finaliştilor, pe site-ul oficial al competiţiei.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *